plenfrde

Wieniec na Dożynki Gminne w Rokitach

Na tegoroczne Dożynki Gminne w Rokitach sołectwo Kłosy przygotowywało wieniec, który otrzymał 3 miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy gminy Czarna Dąbrówka.

Historia tworzenia wieńców i samych dożynek w Polsce sięga przełomu XVI i XVII wieku. Wtedy to chłopi przygotowywali wieńce i darowali je dziedzicowi, a ten przygotowywał ucztę. Rzecz działa się zawsze przed zakończeniem żniw. Przygotowanie wieńca dożynkowego to prawdziwe wyzwanie. Kiedyś wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku. Ziarna, które się z niego wykruszyły wrzucano do worków z ziarnem siewnym. Dziś wieńce najczęściej zdobią sale w domach kultury, a także kościoły.

 

Read 154 times

Leave Comments

Zapraszamy do przeglądania naszej nowej strony internetowej oraz do odwiedzania Jerzkowic, Zawiat, Otnogi i Kłosów - „Krainy Lasów Jezior i Łąk".

Top
Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku. More details…